Yazılım dünyasının öncüleri olarak gösterebileceğimiz firmaların belki de en çok hayalini kurduğu şey; üretecekleri teknolojilere yukarıdan bakabilecekleri, kendilerine ait bir programlama dili geliştirebilmektir. Bu hayali gerçekleştirebilecek dev firmaların başında Google geliyor.

Google; teknolojilerini, günümüzün popüler programlama dilleri (C, Java,Python vb.) ile geliştiriyordu. Fakat küçük projelerde belli olmasa bile, büyük projelerde bu dillerin getirdiği dezavantajlar (performans, derleme, güvenlik, uyumluluk ve çok daha fazlası) kaçınılmazdı. Bu sorunları çözebilmek için uzun zaman diliminde çeşitli algoritmalar geliştiren teknoloji devini başarıya ulaştıracak proje, Golang olacaktı.

Oluşturulduğu yıllarda Golang, teknoloji devinin yaralarını saran bir pansuman görevi görmekte; Google gibi bir devin yaralarına pansuman olurken,  gelişimini de sürdürmekteydi. Golang kısa sürede büyük mesafe kat ederken; kendi içinde “büyük yazılım tecrübeleri” barındırdığı için önemli özellikleri de bünyesine eklemeye son hızla devam ediyordu.

Az kuralla esnek, hızlı ve güçlü bir dil oluşturma amacı taşıyan Golang ’ın biraz da özelliklerinden bahsedelim.

  • Golang, tamamen açık kaynaklı bir dildir.
  • Söz dizimi, anlaşılır ve basittir.
  • Yazılım dünyasının fikirlerini dikkate alır, gelişme potansiyeline sahiptir.

Go programlama dili ile sunucu ve alt sistemler yazabilir, web için de hızlı ve güçlü performansıyla kaliteli projeler üretebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu yapın
Lütfen isminizi giriniz