Bu yazımda, SQL sorgulama dilini sizlerle tanıştıracağım. Öncelikle veri ve veritabanı terimlerini basit bir örnekle açıklayalım.

Hayatımıza aldığımız herkesi, ve hatta kendimizi veritabanı olarak düşünebiliriz. Evet yanlış duymadınız, hepimiz birer veritabanıyız. Dünyaya bakış açılarımız, duygularımız, kısacası bizi biz yapan her özelliğimiz veritabanımızın içindeki verilerdir.

Örnekleri çoğaltabiliriz, fakat konumuza geri dönmek gerekirse; veritabanı, verilerin kategorize edilerek uyumlu bir şekilde depolandığı alandır.

Bilgi artışı verilerin sınıflandırılarak depolanmasını zorunlu hale getirmiştir. Veritabanı; dağınıklığı önler, bütünlüğü ve zamandan tasarrufu sağlar. Ancak veritabanının getirdiği avantajlar, büyük bir dezavantaj da doğurmuştur.

Bilgi artışıyla beraber veritabanımızda aradığımız veriyi bulmak da zorlaşır. Veritabanı ile SQL arasındaki ilişki de tam bu noktada başlar. SQL; veritabanındaki mevcut dosyalar içinden, aradığımız veriyi bulmak için geliştirilmiştir.

SQL sorguları ile çok büyük veriler üzerinde hızlı ve güvenli sonuçlar elde edebilmekteyiz. Büyük verilere sahip uygulamalar için SQL en büyük yardımcı araçtır. Günümüzde; MySQL, Mssql, Microsoft SQL Server, Oracle ve daha birçok yazılımda SQL dili kullanılmıştır.

Web sitesi, mobil, masaüstü uygulamaları ve daha birçok alanda SQL sorgulama dilini kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu yapın
Lütfen isminizi giriniz