Sobanın etrafında maaile toplanıp, TRT’de yayınlanan dizileri izlediğimiz günlerden beri; televizyonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Ancak, genç jenerasyonun gümbür gümbür geldiği teknoloji çağında, televizyonu rafa kaldıracak bir alan doğuyor: internet dizileri.

Sınırlı imkânlara mahkum olan eski kuşak; araştırma, karşılaştırma ve karar verme bakımından bilinçli ve özgürlüğü esas alan bir jenerasyona yerini bıraktı. Bu köklü değişimle birlikte bütün sektörlerin, genç nesili memnun etme şansı da oldukça azalmakta. Kuşkusuz bu sektörlerin başında, dizi ve sinema sektörü geliyor. RTÜK cezalarının gölgesinde kalan televizyon dizilerinin, internetin popülaritesinden olumsuz etkileneceğini anlamak çok da güç değildi zaten.

Televizyon akımının yaygınlaştığı günlerin kıyısından köşesinden tutma şansı bulan ve internetin yükselişine tanıklık eden biri olarak; internet diziciliğinin sağladığı kolaylıklarla, televizyonları alt edebilecek potansiyel taşıdığını söyleyebilirim. Peki internet diziciliğini öne çıkaran özellikler neler?

Öncelikle internette, her projenin karşılığını alabileceği büyük bir dünya var. Seçeneklerin bu denli fazla olması, internet diziciliğini cazip hale getiren kuşkusuz en önemli özellik. Bunun yanında; istenilen zaman aralıklarında izlemeye olanak sağlaması da, bu alanı öne geçiriyor.

İnternet diziciliğinin dünyada büyük kitleleri etkisi altına aldığını söyleyebilirim. Yapılan araştırmalar, ülkemizde de bu alanın büyük rağbet gördüğünü göstermekte. İnternet diziciliğinin bu denli popüler olması, RTÜK’ün bu alana greceği gibi iddiaları da doğuruyor. İnternetin, dizi ve sinema sektörüne ne denli yön vereceği bilinmez zira çok büyük bir ilgiyi arkasına alarak geldiğini görmekteyiz.

CEVAP VER

Yorumunuzu yapın
Lütfen isminizi giriniz