Hayatımız devamlı olarak, sorunlarla mücadele etmek üzerine kurulu olarak ilerliyor. Ve maalesef, insanoğlunun genlerinden mi kaynaklı bilinmez, yaşam koşulları içinde sürekli şikayet ederken kendimizi buluyoruz. Peki, uzun yaşam maratonumuzda bizi en çok etkileyen sorun ne?

Aslında, çok kapsamlı ve farklı cevaplara oldukça açık bir soru olduğunu söyleyebilirim. Fakat sıralayacağımız onlarca problem içinde, insanoğlunu belirli bir noktada buluşturabilecek çok önemli bir sorun var: iklim değişikliği.

Bulunduğumuz gezegendeki her insanın, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak isteyeceğini düşünüyorum. Ancak maalesef ki çoğumuz, kötü beslenip sağlıklı olmayı bekleyen bir insan gibi,  bu amaç doğrultusunda bilinçli hareket etmiyoruz. 

Avrupa’da sıklıkla, yetişkinlerden daha bilinçli bir şekilde, küçük arkadaşlarımız daha yaşanabilir bir dünya için yetkilileri göreve çağırıyor. İnsanoğlunun en büyük sorununa kulak vermediğimiz sürece maalesef, farklı gezegenlerde yaşam arayışlarının zorunlu bir hal alacağı kaçınılmaz. Bu nedenle bilim insanları, farklı gezegenlerde yaşam için yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor.

Farklı gezegenlerde yaşam ararken en büyük kriter, su ihtiyacı olacaktır. Yeryüzündeki her canlının en önemli yaşam kaynağı su iken, susuz bir gezegende insanoğlunun yaşamını devam ettiremeyeceği aşikâr. NASA, bu soruna çözüm bulmuş gibi görünüyor.

Uzmanlar; güneş rüzgarındaki hidrojen ile yüzeydeki atmosferi buluşturarak, Ay’da su üretilebileceğini açıkladı. Araştırmaların şuan için sadece teori aşamasında olduğunu ve kesin sonuçlar içermediğini söylemek doğru olacaktır.

CEVAP VER

Yorumunuzu yapın
Lütfen isminizi giriniz