Henüz 11 yaşlarındayken harçlıklarımı biriktirip aldığım Atari’nin verdiği keyif, benim için bir başkaydı. O yılların akabininde bir çok oyun konsolunun geliştirilmesine tanıklık ettim. PlayStation, Xbox ve türevleri…  Sürüp giden yıllarda teknolojinin gelişimi, oyun anlayışımıza da büyük değişimler getirmişti.

40 yılı aşkın süredir; oyun piyasasının merkezi belirli bir alana hapsediliyor, oyun oynamak için konsol veya paket edinmeyi zorunlu kılıyordu. Geçmiş zaman cümlesi kuruyorum çünkü bu anlayışımıza son veren bir platformun doğuşuna tanık oluyoruz: Google Stadia.

Google’ın bulut tabanlı oyun servisi Stadia, oyun konsollarına son vermeyi amaçlıyor. Muazzam altyapısıyla, TV,bilgisayar,tablet ve akıllı telefonlarda bizleri karşılayacak olan yeni nesil oyun platformu; indirme veya satın alma gibi işlemlere maruz kalmadan, tüm verileri oyuncularla paylaşarak sıradışı bir deneyim sunacak. Peki bu işlem nasıl gerçekleşecek?

Stadia; bulunduğunuz konumdaki WiFi ağınıza bağlanarak, Google sunucularına verilerinizi gönderecek ve cihazınızın yapacağı bir işlem kalmayacak. Bu sistem sayesinde, oyuncuların baş belası olan  performans sorunlarının da sonu gelmiş oluyor. Bu arada Stadia’nın, dünyanın en büyük video platformu YouTube ile anlaştığını da belirtelim.

Stadia ile YouTube arasında işlerin nasıl ilerleyeceğinden de bahsetmek istiyorum. Günlük 200 milyonu aşkın oyun içeriğinin izlendiği YouTube’da, oyun videolarının altında “oyuna katıl” butonu yer alacak. Bu buton ile, izleyici kimliğiniz oyuncu kimliğine bürünüyor ve Stadia ile ilk iletişiminiz başlıyor.

Geliştiriciler için de Stadia platformunun büyük sürprizleri var. Stadia sayesinde oyun geliştiricileri, doğrudan platforma bağlanarak hayallerini gerçekleştirme imkanı bulacak. Böylece geliştiricilerin, pahalı sunuculara ihtiyacının kalmaması amaçlanıyor.

Stadia’nın muazzam özelliklerini sizlerle tanıştırmaya çalıştım. Fakat yeni nesil oyun platformunun hayatımıza dahil olabilmesi için, Google cephesine de büyük işler düşüyor. Örneğin; uygulanacak ücret politikası ne olacak veya piyasanın iskeletini oluşturan oyun  firmalarıyla nasıl bir etkileşim kurulacak, henüz bilgi sahibi değiliz. Stadia platformunun başarıya ulaşması adına, bu soruların cevabının verilmesi gerekiyor.

Beta testlerinde, Assassin’s Creed:Odyssey oyununu görmüştük. Doom Eternal de, Stadia platformunda kendine yer bulacak. Ayrıca; yetkililerin açıklamaları, bulunduğumuz yıl içerisinde, Kanada, ABD, Birleşik Krallık ve Avrupa’da, Stadia’nın etkin olacağını gösteriyor. Stadia’nın oyun piyasasına nasıl bir etki bırakacağını hep birlikte göreceğiz 🙂

CEVAP VER

Yorumunuzu yapın
Lütfen isminizi giriniz