Yazıya başlamadan önce biraz JavaScript’ten bahsetmek istiyorum. Günümüzde JavaScript; büyük bir yelpazede geliştiricilere hizmet vermekle birlikte, server çalışmalarından tutun da masaüstü uygulamalarına kadar birçok projede karşımıza çıkıyor. JavaScript; her ne kadar geniş bir çalışma alanı vaad etse de, maalesef bazı problemleri de beraberinde getiriyor.

Geliştirildiği zamanlarda böyle bir popülariteye ulaşması tahmin edilmemiş olacak ki, büyük ölçekli projelerde ihtiyaç duyduğumuz bazı yapıları bünyesinde barındırmamakta. JavaScript’in dezavantajlarının bu kadar ile sınırlı olduğunu düşünüyorsanız, size üzücü bir haberim var. Dinamik bir programlama dili olması nedeniyle JavaScript, bakım çalışmalarında da bir hayli zorluk çıkarabiliyor. 100-200 satırlı bir projede bu eksiklikler size çok kritik gelmeyebilir fakat 10000-20000 satırlı bir projede bu eksiklikler başınızı ağrıtacaktır. Ancak bu sorunlardan dolayı endişe etmenize gerek yok, çünkü tam bu noktada imdadımıza TypeScript yetişecek.

Günümüzde TypeScript’in amacı; JavaScript ile gelen açıkları kapatıp, geliştiriciye rahat bir çalışma ortamı kuran bir “üst küme” olarak belirtiliyor. Sağladığı avantajlarla TypeScript’in bu yargıyı kanıtladığını rahatlıkla söyleyebilirim. Peki TypeScript; “üst küme” gibi bir ünvanı nasıl kazandı, gelin biraz daha yakından inceleyelim.

JavaScript’in dinamik bir programlama dili olması sebebiyle bazı dezavantajlar getirdiğini belirtmiştik. TypeScript statik bir yapıya sahip olduğu için, çok daha fazla özelliği bünyesinde barındırarak JavaScript’i tamamlıyor. Bu özellik bile TypeScript’in “üst küme” tanımına yeterli gelebilecek iken, TypeScript avantajları bu kadar ile sınırlı kalmıyor. Çalışma mantığıyla devam edelim.

TypeScript kodu derlendiğinde, çıktı olarak JavaScript kodları bize sunuluyor. Yani TypeScript içerisinde kullandığımız enum, interface gibi yapılar; geçerli bir JavaScript koduna çevriliyor. Ayrıca; TypeScript sadece derleme esnasında görev aldığı için, çalışma zamanında TypeScript’ten doğabilecek bir performans sorunu da ortadan kalkıyor.

Eğer siz de projelerinizde JavaScript’in dezavantajlarına maruz kalıyorsanız, TypeScript’i gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu yapın
Lütfen isminizi giriniz