İnsanoğlu varoluşundan beri hayatın her evresinde, belki de kimseyle paylaşamadığı hislerini müzik ile paylaşmıştır. Tarih boyunca; Pir Sultan’a, Mahzuni Şerif’e, Neşet Ertaş’a, Ahmet Kaya’ya ve daha birçok değerimize karşılık beklemeden yoldaşlık eden tek arkadaştır müzik. Peki; sazlarla sözlerle hayatımıza eşlik eden müziği, kodlarla oluşturabilir miyiz?

“Müziğin geleceğine hoş geldiniz” sloganıyla karşımıza çıkan Sonic Pi; bir milyondan fazla geliştiricisi ile kodlamayı sevdirmek amacıyla geliştirildi. Günümüzde kodlarla birlikte özgün müzik stilleri oluşturmamıza olanak tanıyan yaratıcı programlama dili, Windows ve macOS  işletim sistemlerinde ücretsiz olarak müziği kodlarla harmanlama arzusunda olan bütün geliştiricileri bekliyor.

Biraz daha detaylara inelim. 80 MB’lık bir kurulum sürecinin ardından programımızın ara yüzü bizi karşılıyor. Notalara benzetebileceğimiz kendine has kod düzeniyle Sonic Pi; her sekmede 10 alternatif kod yazma olanağının yanında, örnek müzik kütüphanesiyle çalışmalarınıza doğal müzik ritimleri ekleme fırsatı da sağlıyor.

Sonic Pi resmi internet sitesine girip, bu eşsiz yolculuğa siz de katılabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu yapın
Lütfen isminizi giriniz