Yeryüzündeki canlılar arasında; algılama ve düşünme yetisi sınırsız olan tek türüz. Ve maalesef; sahip olduğu mucizevi özelliklere rağmen, bulunduğu evrenden kendini soyutlayıp gelişimine katkı sağlamayan tek tür de biziz. Ben ve sen, insan.

Süregelen yapay zeka çalışmalarıyla, robotların hayatımızdaki yeri giderek sağlamlaşıyor. Robotların yükselişi devam ededursun; sahip olduğumuz her özelliğimizi robot arkadaşlarımızla paylaştıkça, kendimize büyük bir rakip de doğuruyoruz.

Algılama ve düşünme yetisine sahip bir robotun, gelişimini hız kesmeden sürdürmesi halinde; yarattığımız robotların hâkimiyeti altına girme raddesine gelebiliriz. Nörobilimci Randal Koene, olası korku senaryolarını bertaraf etmek için, insan beynini bilgisayarla buluşturmayı amaçlayan bir çalışma gerçekleştirdi.

” Nörobilimciler beynin bir mekanizmalar bütününden oluştuğundan %99.9 oranında emin. Hesap yapabilen, fonksiyonları işleyebilen bir yapı. Eğer nasıl çalıştığını çözebilirsen, onun yerine geçebilecek yapı da tasarlayabilirsin. Beyinden küçük bir parça alıp beynin tıpa tıp aynı kopyasını geliştirme fikri oldukça sıradan ve anlaşılır. Fakat bu işlem neden bütün beyni kapsayacak şekilde olmasın? Ve ondan sonra neden onu daha iyi bilgi işleyebilmek ve depolamak için bir bilgisayara aktaramayalım? Aynı bir bilgisayarın yaptığı gibi, düşüncelerimize dilediğimiz zaman ulaşabilmek üzere dosyalara aktarabiliriz. Neden olmasın ki bunlar? “

Robotların gümbür gümbür geldiği teknoloji çağında, insanlığın da bir şekilde cevap vermesi gerektiğine, Randal Koene ile birlikte Elon Musk da inanıyor. Ünlü iş insanı, 2016 yılında Neuralink adıyla kurduğu şirkette, beyin ile bilgisayar arasında köprü oluşturacak bir teknoloji geliştirmeye başlamıştı.

Yapılan çalışmaların başarıya ulaşması halinde bu uygulamanın, beyin hasarları gibi önemli hastalıklarda tedavi yöntemleri arasına katılacağına inanılıyor.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde sosyal medyadan verdiği bir cevapla merakımızı giderek arttırdı. Hafızalarımız ile makinelerin yakın zamanda birleştirileceğini ve insanlık için büyük yararlar sağlayacağını -özellikle sağlık alanında- düşünüyorum. Teknolojinin gitgide hayatımıza dahil olduğu çağda, bu sürenin çok da uzun olmayacağını söyleyebilirim.

CEVAP VER

Yorumunuzu yapın
Lütfen isminizi giriniz