Dile kolay; 13 milyar yılı aşkın süre ile, içinde bulunduğumuz evrenin birer parçasıyız. Ve bu süre içerisinde sürekli olarak birbirimizden uzaklaşıyoruz. -biraz edebi bir cümle gibi oldu ama, öyle bir niyetim yok. Gerçekten uzaklaşıyoruz-

Evrenimiz doğarken, bütün cisimler çok yakın mesafelerde konumlandı. Fakat, büyük patlama teorisine göre; zaman içerisinde bu yakınlık azaldı ve evrenimiz, sonsuz döngüye ilk adımlarını attı. Büyük patlama teorisi ile oluştuğuna inandığımız uzay ve zaman kavramlarını inceleyerek yazıma devam etmek istiyorum.

Uzay ve zaman kavramlarının birbirlerini var ettiğini söyleyebiliriz. Uzay kavramı, madde ile dolu bir alan olarak kabul ediliyor. Zaman ise, bu maddelerin birbirinden uzaklaşmasına ve evrenin uçsuz bucaksız genişlemesine vesile oldu. Peki genişlemenin bir sonu olacak mı?

Yazıya başlarken, evrenimizin 13 milyar yıl önce doğduğunu belirtmiştim. Devasa zaman içerisinde evrenimiz, sonsuz oluşum süreci geçirdi. İçerisinde bulunduğumuz evreni, oluşum sürecinin bir parçası olarak kabul edebiliriz. Buna bağlı olarak evren genişlemesinin, merkez veya sınır tanımadığı da aşikâr. Geçtiğimiz günlerde, büyük patlama teorisini kanıtlar nitelikte olan araştırmanın sonuçları, evrenin ne denli büyük bir hızla büyüdüğünü ispatladı.

Gökbilimciler; yıldız görüntülerini ve Şili, Avrupa, ABD verilerini birleştirerek evrenimizin tahmin edilenden yüzde 9 daha hızlı büyüdüğünü ortaya koydu. Elde edilen sonuçların doğruluk payı, bilim dünyası için farklı çalışmaların önünü açsa da; büyümenin ne kadar süreceği ve evrenimizi nasıl bir sonun beklediği gibi soruları akıllara getiriyor.

Çeşitli fikir ayrılıklarını göz ardı ederek, sorumuza cevap oluşturabilecek bazı varsayımları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Büyük donma fikrini savunanlar, evrenin genişlemesi ile bütün maddelerin ısısının sıfıra indirgeneceğini ve evrenin donarak yok olacağını söylüyorlar. Ayrıca; evrenin genişlemesinin kısıtlı olduğuna ve bununla birlikte oluşacak enerjinin, Büyük Çöküş adı verilen olayı yaratacağına inananlar da azımsanmayacak kadar fazla.

Evrenimizin genişlemesinin sınırını ve uzun asırlar sonra canlıları nasıl bir son beklediğini tahmin etmek oldukça güç. Ancak emin olabileceğimiz tek şey, tahmin edilen olayları görmeye ömrümüzün yetmeyeceği. Zira bahsedilen olaylara, 6 milyar yıl gibi bir ömür biçiliyor 🙂

CEVAP VER

Yorumunuzu yapın
Lütfen isminizi giriniz